تعیین دقیق قبله مساجد و حسینیه های شهر کنارتخته

تعیین دقیق قبله مساجد و حسینیه های شهر کنارتخته

مدتی است که حرف و حدیث هایی در خصوص انحراف قبله مساجد و به خصوص حسینیه سید الشهداء علیه السلام کنارتخته (که محل برگزاری نمازجمعه شهر کنارتخته نیز هست) بوجود آمده و کمی نمازگزاران را دچار سردرگمی و تردید کرده است.

همین موضوع سبب شد تا به جستجوی راهی دقیق و معتبر برای تعیین جهت قبله این اماکن بپردازیم که این راه چیزی جز عکسهای هوایی و Google earth  نبود. بهترین و دقیق ترین روشی که می توانستیم با آن جهت قبله را تعیین و به این حرف و حدیثها پایان دهیم. برای این منظور یک سایت ویژه هم وجود دارد به نام http://eqibla.com که همان گوگل ارث هست با این تفاوت که در هر نقطه ای از نقشه جهان که باشیم خط قرمزی وجود دارد که جهت دقیق خانه کعبه را به ما نشان می دهد. برای دیدن و تشخیص بهتر اماکن بهتر است نقشه سایت را روی حالت ماهواره قرار دهیم.

قبله شهر کنارتخته به سمت جنوب غربی است و درجه دقیق آن ˚35 از مغرب به سمت جنوب می باشد. و یا ˚125 از شمال به جنوب پادساعتگرد می باشد. که در تصویر زیر کاملا مشخص است.

در این جدول میزان انحراف اماکن مذهبی کنارتخته (مساجد و حسینیه ها) نسبت به قبله نشان داده شده است که قابل توجه است. این آمار بر اساس تعیین قبله توسط سایت http://eqibla.com معتبر می باشد.

شماره

نام محل مورد نظر

 میزان انحراف نسبت به قبله کنونی

سمت انحراف

1

حسینیه سید الشهداء (ع)

17 درجه

به سمت راست

2

مسجد جامع

5  درجه

به سمت راست

3

مسجد صاحب الزمان (عج)

17 درجه

به سمت راست

4

مسجد سید الشهداء (ع)

13 درجه

به سمت راست

5

مسجد الزهراء (س)

17 درجه

به سمت راست

6

مسجد ولی عصر (عج)

11 درجه

به سمت راست

7

حسینیه کمانکشی

18 درجه

به سمت چپ

8

امامزاده محمد گوریگاه

34 درجه

به سمت چپ

 

 اما براستی چرا چنین مشکلی در گذشته پیش آمده و این چنین قبله اکثر اماکن مذهبی شهر کنارتخته دچار انحراف از قبله و اکثرا به سمت راست شده است؟

دلیل اصلی این امر استفاده از قبله نماهای موجود در بازار است. قبله نماهایی که اکثرا در شهرهای مذهبی ما مثل قم و مشهد ساخته شده(و یا بر اساس مقیاس جغرافیایی آن شهر ها ساخته شده) و به فروش میرسند.

قطعا در این قبله نماها عقربه مشخص کننده جهت قبله با مقیاس مشخصی نسبت به شمال جغرافیایی قرار دارد. این نوع قبله نما عقربه شمال را در همه نقاط به جهت صحیح و به سمت شمال واقعی نشان میدهد (شمال همه جا به یک سمت است.قطب شمال) اما چون عقربه قبله نمای آن ثابت است و روی یک درجه خاص تنظیم شده بنابراین فقط برای یک نقطه خاص و یک شهر خاص مناسب است نه برای همه شهرها و از جمله کنارتخته!!!

فکر نکنم تا به حال کسی سفارش ساخت یک قبله نما برای مقیاس جغرافیایی شهر کنارتخته را داده باشد و استفاده از قبله نمای شهری دیگر کاری اشتباه است.(البته اگر فاصله شهرها کمم باشد مشکلی نیست و زیاد اختلاف وجود ندارد مثل قم و تهران. اما قم یا مشهد تا کنارتخته قطعا اختلاف فاحش خواهد بود.)

پس باید چکار کرد؟؟؟

برای این منظور باید روی یک نقشه بزرگ زاویه دقیق هر شهر نسبت به قبله را تعیین کرد. سپس با قطب نما جهت دقیق شمال جغرافیایی را بدست آورد و آنگاه به محاسبه زاویه قبله پرداخت.

امروزه با استفاده از عکسهای ماهواره ای و امکانات سایت Google earth یا Google maps این کار بسیار راحت شده است. که با استفاده از همین تکنولوژی در سایت http://eqibla.com قبله اماکن مختلف شهر کنارتخته را محاسبه و در ادامه عکس های آن را قرار داده ام.

حسینیه سید الشهداء(ع) کنارتخته (جهت قبله 17 درجه به سمت راست)

 

 

مسجد جامع کنارتخته (جهت قبله 5 درجه به سمت راست)

 

 

مسجد صاحب الزمان(عج) محله بنکی (جهت قبله 17 درجه به سمت راست)

 

 

 مسجد سید الشهداء(ع) محله ملک آباد (یا پمپ بنزین) (جهت قبله 13 درجه به سمت راست)

 

 

مسجد الزهراء(س) محله ترک آباد (جهت قبله 17 درجه به سمت راست)

 

 

مسجد ولی عصر(عج) محله کمانکشی (جهت قبله 11 درجه به سمت راست)

 

 

 حسینیه کمانکشی (جهت قبله 18 درجه به سمت چپ)

 

 

 امامزاده محمد گوریگاه (جهت قبله 34 درجه به سمت چپ)

 

 

 

/ 0 نظر / 134 بازدید