بیانیه کانون فرهنگی مسجد صاحب الزمان کنارتخته در حمایت از مردم مظلوم غزه

با سلام خدمت شما دوست عزیز

-          یک سوال که در ذهن برخی از افراد در جامعه ما وجود دارد و گاهی مطرح می شود این است که چرا ما باید از مردم فلسطین حمایت کنیم در حالی که در کشور خودمان بسیاری مشکلات مثل بیکاری و فقر وجود دارد؟

با چند دلیل به پاسخ این سوال می پردازیم؛

1-      پیغمبر ما می فرماید مسلمان نیست کسی که صدای ناله درمانده ای را بشنود و به یاری او نشتابد. امام علی (ع) در قسمتی از سخنان خود در خطبه 3 نهج البلاغه می فرماید؛ «بمن خبر رسیده است که از لشکریان سفیان بن عوف وارد خانه زن مسلمان ‏و زن غیر مسلمان که با ما معاهده همزیستى دارد، شده و خلخال و دست‏بند وگوشواره‏هاى آن زنان را غارت ‏کرده، و آنان جز گریه‏هاى تلخ و طلب ترحم، دفاع کننده‏اى نداشتند. لشکریان سفیان بدون از دست دادن فردى پس از کشتار و یغماگرى برمى‏گشتند، نه جراحتى به آنان مى‏رسید و نه خونى از آنان ریخته ‏مى‏شد. اگر مردى مسلمان پس از چنین حادثه‏اى از روى تاسف و غصه بمیرد، نه تنها موردملامت نیست، بلکه این یک پدیده شایسته‏اى در نزد یک مسلمان آگاه است.

2-      ارزش دین ما نزد خود ما چقدر است. در قرآن بارها کسانی که دین خود را به دنیایشان می فروشند ملامت شده اند. وَ لاتَشْتَرُوا بِعَهْدِ اللهِ ثَمَناً قَلِیلاً إِنَّما عِنْدَ اللهِ هُوَ خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ تَعْلَمُونَ ( نحل - 95) و (هرگز) پیمان الهى را با بهاى کمى مبادله نکنید (که هر بهایى در برابر آن ناچیز است.) آنچه نزد خداست، براى شما بهتر است اگر مى دانستید.

و اگر به تاریخ نگاهی دقیق کنیم می بینیم اینگونه افراد زیاد در تاریخ وجود داشته اند و  مورد سرزنش و نفرت نسل های بعدی قرار گرفته اند. آیا دین ما، و ندای درونی ما را به چیزی دعوت می کند و مسائل دنیایی مانع ما می شوند؟ اگر اینطور است راهمان اشتباه است و باید در آن تجدید نظر کنیم.

3-      مردم کوفه امام زمان خود امام حسین(ع) را به چیزهای ارزانی فروختند. برخی به وعده حکومت و پست و مقام، برخی به مشتی زر، برخی به کیسه ای گندم و ... حتی برخی به وعده ای غذا! ما چگونه از امام زمان خود و رهبرمان دفاع می کنیم. آیا با گران شدن برخی کالاها و تحریم شدن در بعضی زمینه ها دست از یاری رهبر و دین خود بر می داریم!؟ آیا دین ما به اندازه خوردن غذاهای خوب و داشتن کار خوب و مسکن و ... ارزش دارد! نه به والله، اگر به حقیقت خلقت خودمان و راهی که در پیش داریم و آزمایش های سختی که در انتظار ماست اعتقاد داشته باشیم.

4-      به مردم فلسطین کمک کنیم یا به فقیران و محتاجان کشورمان؟ جواب به هر دو ... کمک به مردم فلسطین و حمایت مالی و جانی و زبانی از آن مردم مظلوم در تناقض با کمک به مردم کشورمان نیست. چون اسلام دین حامی مظلومان و مبارزه با مستکبران است. دین اسلام مرز جغرافیایی نمی شناسد و ما سفارش شده ایم به حمایت از تمامی مظلومان عالم(چه داخل کشور یا خارج از کشور) و مبارزه با تمامی ظالمان و مستکبران (چه داخل کشور یا خارج از کشور)

5-      مردم فلسطین در حال حاضر نماد یک قشر مظلومند. به آنها ظلم می شود. کشتار وحشیانه مردان و زنان و کودکان بی گناه در مقابل چشم افراد خانواده هر وجدان بیداری را به درد می آورد.

6-      اگر ما ادعای مسلمان و شیعه بودن داریم باید مثل امام شهیدان و سرور آزادگان جهان امام حسین(ع) در راه دین اسلام و هدف خدایی که داریم در صورت نیاز از همه چیزمان بگذریم. از کار و زندگی و  پست و مقام و مال و نهایتاً عزیزترین چیز یعنی "جان"... و اینگونه است راه شهادت. همانطور که امام حسین از همه این چیزها گذشت.

7-      زندگی ما در این دنیا نهایتا به پایان می رسد. طبق وعده خداوند، حق پیروز می گردد و باطل نابود می شود. حتی اگر همه ما از راه راست و صراط مستقیم دست برداریم و رها کنیم، طبق آیه قرآن «و لله جنود السموات و الارض...» خداوند نیروهایی را مامور می گرداند تا باطل را نابود و حق را پیروز گردانند. این وعده حتمی الهی است. پس اگر ما از حق وو حقیقت دفاع کنیم، اگر از راه انسانهای آزاده حمایت کنیم، این به نفع خودمان است. چه کسی دوست ندارد در گروه برندگان و سعادتمندان باشد. بله اگر این راه را انتخاب کنیم در دنیا و آخرت سعادتمند می شویم و در تاریخ جاودان میمانیم. و اگر پیرو راه شیطان، هوا و هوس و دنیا شدیم زمانی پشیمان می شویم که سودی ندارد.    

یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا هَلْ أَدُلُّکُمْ عَلى تِجارَةٍ تُنْجِیکُمْ مِنْ عَذابٍ أَلِیمٍ
اى کسانى که ایمان آورده اید، آیا شما را به تجارتى راهنمایى کنم که شما را از عذاب دردناک رهایى مى بخشد؟!   

تُؤْمِنُونَ بِاللهِ وَ رَسُولِهِ وَ تُجاهِدُونَ فِی سَبِیلِ اللهِ بِأَمْوالِکُمْ وَ أَنْفُسِکُمْ ذالِکُم خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ تَعْلَمُونَ
به خدا و پیامبرش ایمان آورید و با اموال و جانهایتان در راه خدا جهاد کنید; این براى شما (از هر چیز) بهتر است اگر بدانید. «سوره صف 10 و 11»

/ 0 نظر / 25 بازدید