اسرار تسبیحات حضرت زهرا(سلام الله علیها)

از امام علی علیه السلام نقل شده است که: یکی از پادشاهان عجم برده ای به پیامبر هدیه نمود، من به فاطمه گفتم نزد رسول خدا برو و خدمتگزاری برای خود درخواست کن، حضرت زهرا(س) نزد رسول خدا رفته و این موضوع را با ایشان در میان گذارد، پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمودند:
فاطمه جان! چیزی به تو دهم که برایت از خادم و آنچه در دنیاست بهتر باشد؛ بعد از نماز، ۳۴ بار الله اکبر، و ۳۳ مرتبه الحمد لله و ۳۳ بار سبحان الله بگو.

آنگاه این اذکار سه گانه را با «لا اله الا الله» پایان بخش، و این برای تو از آنچه خواسته ای و از دنیا و آنچه در دنیاست بهتر خواهد بود. (سید محمد کاظم قزوینی، فاطمة الزهراء از ولادت تا شهادت، ترجمه، دکتر حسین فریدونی، نشر آفاق، چاپ سوم،۱۳۶۵، ص ۲۲۴)
امام باقر علیه السلام فرمودند: هرکس تسبیح حضرت فاطمه علیهاالسلام را به جا آورد و پس از آن استغفار کند، مورد مغفرت قرار می گیرد، و آن تسبیح به زبان صد است، و در میزان (اعمال) هزار(ثواب) دارد، و شیطان را دور کرده، و خداى رحمان را خشنود و راضى می نماید.(وسائل الشیعه، ج ۴، ص ۱۰۲۳ ، ح3)
ختم تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها با ذکر «لا اله الا الله» وارد شده است و همانطور که می دانید این ذکر از بزرگترین و با فضیلت ترین ذکرهاست. پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: خداوند عزّوجل به موسی بن عمران فرمود: ای موسی! اگر آسما نها و تمام ساکنینش و مجموع زمینهای هفت گانه را در پیشگاه من به یک طرف ترازو و «لا اله الا الله» را در طرف دیگر بگذارند به راستی که کفّه «لا اله الا الله» بر آن کفه ترجیح خواهد داشت. (وسائل الشیعه: 7/209، باب44، حدیث 9132؛ بحارالانوار: 90/196، باب5، حدیث 18)

بهترینهدیهعالم
ما اعتقاد داریم که حضرت محمد مصطفی(صلی الله علیه و آله) بهترین بنده خداوند متعال هستند. و همچنین اعتقاد داریم که حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)، بهترین دختر، بهترین همسر و بهترین مادر هستند، پس وقتی بهترین پدر بخواهد به بهترین دختر هدیه ای دهد چیزی را به او می دهد که بهترین و بی نظیر باشد. امام باقر علیه السلام فرمودند:
خداوند به چیزی مانند تسبیحات حضرت زهرا (سلام الله علیها) حمد و ستایش نشد. اگر چیزی بهتر از آن وجود داشت پیامبر صلی الله علیه وآله آن را به حضرت زهرا سلام الله علیها می بخشیدند. (الکافی، کلینی، دارالکتب الإسلامیة، ج ۳، ص ۳۴۳)

تسبیحات را چه زمانی بگوییم؟
معمولا برای ما اینگونه نهادینه شده است که بعد از نمازهای واجب تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها را می گوییم، اما خوب است بدانیم این ذکر شریف فقط مختص اتمام نمازهای واجب نیست و هر وقت گفته شود برکت خود را دارد. هر چند بعد از نمازهای واجب مستحب موکد است
 .امام صادق(علیه السلام) می فرماید: هرکس تسبیح حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام را قبل از اینکه وضع خود را بعد از نماز واجب عوض کند، به جا آورد، خداى متعال او را مشمول مغفرت خود مى گرداند. (فروع کافى، کتاب الصلاة، ص ۳۴۲، ح 6)
خوب است بدانیم یکی از مواقعی که به گفتن این تسبیحات سفارش شده است هنگام خواب است {وَ عند إرادة النوم لدفع الرویا السیِّئة} و هنگام خواب برای دفع خواب های بد مفید است (العروة الوثقی المحشی، سید محمد کاظم بن عبدالعظیم طباطبایی، ج ۲ ص ۶۱۶)
دستورالعملیبهترازکیمیا
در خاطره ای آیت ا... محمدی ری شهری از فرزند شیخ حسنعلی نخودکی نقل کرده اند که: مرحوم ابوی در مرقد حضرت امام رضا علیه السلام، آشیخ حسنعلی را می بینند. می آیند که با ایشان صحبت کنند، ایشان زیارت می خواندند و اشاره میکنند بروید جلوی مدرسه حاج ملا جعفر، زیارت را که خواندم، به آنجا می آیم.
به آنجا می آیند و به ایشان می گویند: «شما را به این حضرت رضا علیه السلام قسم می دهیم که علم کیمیا را به من یاد بدهید» ایشان می گویند: «اگر همه کوههای عالم را طلا کنید، آیا اطمینان دارید که از آنها سوء استفاده ای نشود؟» می گویند:« نه، اطمینان ندارم» می گوید: « پس چه اصراری دارید چیزی را که ممکن است موجب خسران شود، یاد بگیرید؟ اما من چیزی را به شما یاد می دهم که برایتان خسارتی ندارد و محتاج دیگران هم نمی شوید.» این را قبلا نشنیده بودم، بعداً از اخوی بزرگ حاج آقا موسی شنیدم و کاملش را برایم بیان کردند. ایشان می گویند آشیخ می گفتند اول آیةالکرسی می خوانید، بعد تسبیحات حضرت زهرا (سلام الله علیها) بعد سه تا قل هو الله و سه صلوات و سه مرتبه » وَمَنْ یتَّقِ اللَّهَ یجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا ٭ وَیرْزُقْهُ مِنْ حَیثُ لَا یحْتَسِبُ وَمَنْ یتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیءٍ قَدْرًا« سوره طلاق، آیات 2و3»(کتاب زمزم عرفان، نوشته آیت ا... محمدی ری شهری).

/ 0 نظر / 119 بازدید