میلاد حضرت فاطمه معصومه مبارک باد.

السلام علیک یا فاطمه معصومه(سلام الله علیها)
سالروز ولادت کریمه اهل بیت حضرت معصومه (س) در ایران اسلامی روز دختر نامیده شده است.

 

...دل آدم که می گیرد فرقی نمی کند چرا و چگونه، یک سر پناه می خواهی که آرام در گوشه ای نشسته و در تنهایی خود گره دل بگشایی برای یکی که تو را می فهمد.
خوشا به حال مردم مشهد و قم، خوشا به سعادتشان که حرم امام هشتم حضرت علی بن موسی الرضا (ع) و خواهر بزرگوارشان حضرت معصومه (س) برای آنان مامنی امن است که هر گاه دلشان می گیرد تنها با نگاهی به گنبد و بارگاه آن بزرگواران غبار از دل می زدایند.
وقتی دل بر آستانش بسپاری اشک بخودی خود بر گونه ها سرازیر می شود، وقتی در صحن آن بارگاه ملکوتی قدم می نهی گویی وارد دروازه ای از بهشت شده ای چنان دل آرام می گیرد که از خود بیخودت می کند.
این چه عطریست که خداوند به این خاندان با عظمت ارزانی داشته که با استشمام آن کافر بنده می شود و آن مست از راه کج، راه مسجد در پیش می گیرد.
حضرت فاطمه کبری (س) ملقب به معصومه، دختر امام موسی بن جعفر (هفتمین امام شیعه) و نجمه خاتون است، ایشان از شخصیت های مورد احترام شیعیان دلداده است و آرامگاه این بزرگوار در شهر قم در ایران واقع شده، و خوشا به حال قم از این افتخار و دو صد بیشتر به آن دلیل که جمکران را به عنوان موطن نوه این بزرگوار در قلب خود جای داده است.
حضرت معصومه(س) در روز اول ذیقعده سال ١٧٣ هجری قمری در مدینه چشم به جهان گشودند که امسال مصادف است با 25 مرداد.
امروز بر تو مبارک باشد زادروزت ای خواهر ضامن آن آهوی رمیده از دست صیاد، ای آنکه یک ملت به بارگاه تو دلداده و چشم امید از تو و برادر بزرگوارت دارند.
این اتفاق مبارک بهانه ای شد تا در ایران جایگاه زن را ارج نهاده و به یاد آن بانوی عزیز این روز، روز دختر نامیده شود. دین مبین اسلام از آغاز به مقام زن و دختر نگاهی ویژه داشته است، در حالی که قبل از اسلام اعراب دختران خود را زنده به گور می کردند.
آنچه در ایران اسلامی مشهود است برابری مرد و زن و آزادی آنان در تمام عرصه هاست و چنین روزهایی گواهی بر این ادعاست که در ایران جامعه زنان و دختران ارزش بالایی دارند.
گاه از خودم می پرسم، ای بانوی بزرگوار مدینه کجا و اینجا کجا، برادر غریبت کجای دنیا و تو خواهر منتظر برادر کجا؟
حضرت معصومه (س) یک سال بعد از هجرت تبعید گونه حضرت رضا (س) به مرو، در سال 201 هجری قمری، به شوق دیدار برادر و ادای رسالت زینبی و پیام ولایت، به همراه تعدادی از برادران و برادرزادگان به طرف خراسان حرکت کردند و در هر شهر و آبادی نیز مورد استقبال مردم قرار می گرفتند.
درشهر ساوه عده ای از مخالفان اهل بیت با پشتیبانی ماموران حکومت، راه کاروان آن بزرگوار را گرفته و با همراهان حضرت وارد جنگ شدند، در این جنگ تقریبا همه مردان کاروان به شهادت رسیدند، حتی بنابر نقلی حضرت معصومه(س) را نیز مسموم کردند.
حضرت معصومه(س) پس از 17 روز اقامت در قم سر انجام در روز دهم ربیع الثانی و بنا بر قولی دوازدهم ربیع الثانی سال ٢٠١ هجری پیش از آن که دیدگان مبارکش به دیدار برادر روشن شود، در دیار غربت و با اندوه فراوان دیده از جهان فرو بستند.
مردم قم با تجلیل فراوان پیکر پاکشان را به سوی محل فعلی که در آن روز بیرون شهر و به نام «باغ بابلان» معروف بود تشییع کردند.
پس از گذشت سال ها مرقد این بزرگوار به زیارتگاه حاجات تبدیل شده است و عاشقان امامت و ولایت و دلدادگان خاندان نبوت (ص) وقتی از گوشه گوشه جهان قدم بر قم می گذارند گنبد چشم نواز آن بانوی بزرگوار آرامش بخش دلهاشان می شود.
دختران میهن من الگویی دارند همچون فاطمه زهرا(س) و حضرت معصومه(س)، روز دختر مبارک باد.

برگرفته از خبرگزاری ایرنا

/ 0 نظر / 279 بازدید