کانون فرهنگی مسجد صاحب الزمان(عج)
محله بنکی- شهر کنارتخته - استان فارس

امام زمان (عليه السّلام) مي فرمايند : وَاکثِرُوا الدُّعاء بِتَعجيلِ الفَرَج فَاِنَّ ذلِکَ فَرَجُکُم .... براي تعجيل در فرج زياد دعا کنيد. همانا اين فرج و گشايش در کار شما نيز خواهد بود
در این وبلاگ جستجو کنیددر اين وبلاگ
متن کامل اشعار روضه و مداحي فاطميه 92 حاج محمود کريمي

دانلود متن کامل اشعار روضه و مداحي دهه محرم 92 حاج محمود کريمي

دانلود نقشه پي دي اف با کيفيت ايران و جهان

دانلود قرآن کريم بصورت پي دي اف با حجم 3 مکابايت

دانلود فرهنگ لغت فارسي عميد (ديکشنري فارسي به فارسي) بصورت پي دي اف

دانلود مناجات پس زمینه وبلاگ با صدای علی فانی
نويسنده: کانون - ۱۳٩۳/۱۱/۱٠

حجت الاسلام والمسلمین فلاح زاده، کارشناس مسائل فقهی، به پرسشهای شرعی درباره احکام عزاداری، مطابق با فتاوای حضرت آیت الله العظمی خامنه ای پاسخ داده اند که در ذیل به برخی از آنها پرداخته می شود؟

* نظر آقا در مورد برهنه شدن در عزاداری چیست؟ اگر فیلمبرداری نشود و زنان نیز نبینند چطور؟ آیا از نظر فقهی، ایشان این کار را حرام می دانند؟

در پاسخ به این پرسش باید عرض کنیم حضرت آقا توصیه فرمودند به برخی از مداحان که در عزاداریهابرهنه نشوند، اما این به عنوان یک فتوای فقهی نیست که ما بگوییم حرام است. خب اگر نامحرمانی نیستند، اگر مسئله سوئی بر آن مترتب نیست، دشمنان سوء استفاده نمی کنند، خب ممکن است بگوییم حرام هم نباشد؛ مثلاً یک جمع محدودی هستند فیلمبرداری هم نمی کنند، فقط مردان هستند. حالا پیراهن را از تن درآوردند و سینه می زنند؛ اما به طور کلی توصیه ایشان این هست به عنوان یک توصیه که در عزاداریهای مردها برهنه نشوند. چرا؟ چون ممکن است هم در معرض دید نامحرمان باشند و هم دشمنان باز از این مسئله برای تبلیغ علیه مکتب اهل بیت (علیهم السلام) سوءاستفاده کنند.

 

* آیا گفتن ذکر حسین(علیه السلام) در سینه زنی و به اصطلاح شور تند و پشت سر هم، بی احترامی است و اشکال شرعی دارد؟ آیا این مصداق غنای روضه خوانی است؟

ظاهراً مصداق غنا نباشد، اما باز یک توصیه ای رهبر انقلاب داشتند به برخی از مداحان که تکرار این الفاظ ثمره چندانی ندارد و عین عبارت این بود که فرمودند: «این مداحی شما، نوحه خوانی شما، باید حکم یک منبر آموزنده را داشته باشد. «یعنی قصیده هایی را بخوانید، مطالبی را داشته باشید که مردم بر معرفتشان نسبت به ائمه اطهار (علیهم السلام) و تاریخی که گذشته است، وقایعی که در عاشورا اتفاق افتاده است اطلاع بیشتری پیدا کنند؛ باید یک منبر آموزنده باشد و می فرمودند که تکرار این الفاظ ثمره ای ندارد. البته نمی توانیم به طور کلی بگوییم حرام است؛ نه حرام نیست و به عنوان یک فتوا نیست. به عنوان یک توصیه که به جای تکرار این الفاظ مطالبی گفته شود که برای مخاطبان ضمن اینکه عزاداری هست مفید هم باشد و بر معرفت آنها بیفزایدو چیز یاد بگیرند.

کانون
کانون فرهنگی هنری مسجد صاحب الزمان (عج) محله بنکی شهر کنارتخته با نام اختصاصی "کانون فرهنگی شهید آوینی"

...همه اجرها در گمنامی است... «شهید آوینی»
مطالب اخير:
کدهاي اضافي کاربر :


تماس با ما نشد که آینه باشم برای دیدن تو *** بیا که آینه خواهم شد از رسیدن تو *** فرود آمدنت را، چقدر بی تابم *** تمام خواهش محضم به شوق دیدن تو *** حرام باد به چشمان ابری من خواب *** مباد خفته بمانم دم وزیدن تو *** بیا که ناشدنی شد به تو رسیدن من *** چه ساده می شود اما به من رسیدن تو ***
اميرالمومنين علي(عليه السلام) فرمود: براي دنياي خود آنگونه کار کن که گويا هميشه زنده خواهي بود و براي آخرت خود آنچنان که گويي فردا خواهي مرد. مستدرک الوسائل ج25 ص 146